תביעה קטנה/יעוץ וגישור

WWW.TviaKtana.co.il

עו"ד הדס קריספי
נטלי אדר מגשרת מוסמכת
פתרון סכסוכים בדרך אחרת

 

 
דף הבית >> עשה זאת בעצמך >> הכן כתב הגנה
 

                                    

התקבל לידך כתב תביעה אשר הוגש נגדך בבית משפט לתביעות קטנות.

עליך לדעת שעומדים לרשותך 15 ימים בלבד להגשת כתב הגנה.

מומלץ לגשת לעבודה מהר ככל שניתן ולא לדחות לרגע האחרון. לא מן הנמנע, שהתביעה קטנונית בעיניך, שיקרית או מעליבה - בכל מקרה, עליך לשמור על קור רוח ולא "לרדת לרמתו של התובע" ועליך להתגונן! גם במידה וכתב התביעה כולו רצוף במילות גנאי והאשמות שווא, אל תעשה שימוש גם אתה במילות גנאי, אלא התייחס רק למה שראוי לציון.

חשוב שתזכור כי בסופו של דבר שניכם תפגשו באולם בית המשפט והשופט שיקרא כתב תביעה שאינו ענייני, ידע להתייחס לכך בהתאם. לכן, נצל עובדה זו לטובתך, ושמור על כבוד בית המשפט, השופט יעריך זאת כאשר תעמוד מולו כנתבע.

לפני התחלת הכתיבה, אנא קרא את תנאי השימוש באתר ורק לאחר מכן החל בעבודה.

כעת, צעד אחר צעד הכן כתב הגנה:


1. שלב ההפנמה:

קרא את כתב התביעה בקפידה (לא להתעצבן...זה לא שווה את זה).

2. שלב הטיוטא:

עליך להקפיד ולענות על כל טענה שהעלה התובע בכתב תביעתו גם אם היא נתפסת כשולית בעיניך. חלק את כתב התביעה לפיסקאות ובנה לפי כך את כתב ההגנה שלך, כך שבסופו של דבר לכל טענה שהתובע העלה - יש תגובה כל שהיא בכתב ההגנה שלך.

3. התייחסות לכל הטענות, גם אם אינך מכיר אותן:

טענה אשר אינך מסכים לאמיתותה או לעצם קיומה ציין כי היא "מוכחשת" וטענה אשר אינה מוכרת לך ציין "מוכחשת מאי ידיעה". אל תשאיר טענה ללא התייחסות כלל, שכן, טענה עובדתית אשר לא הוכחשה בכתב ההגנה במפורש או מכללא - רואים אותה כאילו הודה בה הנתבע, והתובע אינו חייב בהוכחתה. אם כי יש לכך חריגים.

כאמור, בבימ"ש לתביעות קטנות אין הקפדה יתרה על כללי סדר הדין האזרחי, אך עליך לעשות את המקסימום על מנת להגן על זכויותך.

4. הכנס את כל הפרטים לפורמט כתב ההגנה, כדלקמן:

לחץ כאן להורדת פורמט כתב הגנה
                        

5. כתוב את טענותיך בסדר הגיוני וכרנולוגי:

לאחר שכתבת את כל טענותיך בכתב הגנה מסודר, זכור כי השופט צריך לקרוא אותו. לכן, הקפד כי הטענות יהיו בסדר הגיוני ונוח לקריאה. הרחבות רבות ללא משמעות הן מיותרות ולכן השתדל להמנע מסיפורים מיותרים ומאריכות בדבריך, השתדל לטעון עניינית ככל האפשר.

6. הוסף אסמכתות רלוונטיות:

במידה ויש בידך קבלה על תשלום שטוענים כי לא שילמת, תמונות אשר מציגות את המוצר הפגום או אשר יכולות לתמוך בדבריך - צרף אותן, שכן אין טוב ממראה עיניים, וכאשר המילה שלך עומדת למול מילתו של אחר, תמונות ואסמכתאות אף חשובות שבעתיים. במידה ויש באפשרותך לצרף למשפט עדים אשר יכולים לתמוך בטענותיך, ציין זאת בכתב ההגנה ודאג שהעדים יגיעו איתך ביום המשפט.

7. שלב הגשת כתב ההגנה למזכירות ביהמ"ש:

לאחר שהדפסת את כתב ההגנה ב 3 עותקים - גש למזכירות ביהמ"ש שאליו הוגש כתב ההגנה - והגש אותו. בהגשת כתב הגנה אין צורך בתשלום אגרה כלשהי. דאג לשמור אצלך עותק מהמזכירות עם חותמת של ביהמ"ש, אשר מעידה על היום בו הגשת את כתב ההגנה. לעיתים תקבל מועד לדיון כבר באותו רגע, ולעיתים יאמרו לך כי מועד לדיון יישלח אליך בדואר.

8. שלב הדיון:

נוכחותך בדיון חשובה ביותר. כך תהייה לך הזדמנות להגן על עצמך ולטעון את טענותיך בביהמ"ש. קח בחשבון שיכול להיות שהתובע יעלה מיני טענות חדשות במשפט עצמו שהשופט עתיד לקבל, שכן כאמור אין הוא מחוייב לדין המהותי.

9. פסק הדין:

בתום הדיון או עד 7 ימים מתום הדיון - יפסוק השופט בהחלטתו.

10. שלב הערעור: 

במידה וזכותך נפגעה בעקבות פסק הדין שהתקבל, כלומר, סעד שביקשת לא התקבל באופן חלקי או מלא או שהתקבל סעד נגדך - יש באפשרותך לבקש מביהמ"ש המחוזי רשות לערער על פסק הדין. שלא כמו בתביעה רגילה, אין זכות ערעור אוטומטית.

בקשת רשות ערעור תוגש לביהמ"ש המחוזי תוך 15 ימים מיום מתן פסק הדין. במידה וניתנה רשות ערעור על ידי שופט מחוזי - יראו את בקשת רשות הערעור ככתב ערעור ותקנות סדר הדין האזרחי יחולו על הליך זה. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 לייבסיטי - בניית אתרים